Vdekja e Kosoves!

Nga Leonard Dedej Në qoftë se Kosova do vdiste si shtet, këtë do tja bënte të mundur asocijimi i komunave serbe. Plani serb është shumë i qartë, asocijimi nënkupton ndarjen e Kosovës. Pasi të fitojnë asocijimin, serbët në Kosovë pretendojnë  të bëjnë referendum për bashkim me Serbinë. Pastaj të njëjtën gjë pritet të bëjë dhe […]

Continue Reading

E VERTETA MBI DETIN

Nga Leonard Dedej Greqia e ngritur mbi toka Pellazgo-Ilire, ka patur historikisht qëllime ekspansionite ndaj Shqipërisë. Dhe që në fillimet e saj të pavarësisë (që ja dhuruam po ne), ky shtet i ngritur në territoret tona në kurrizin gjakun dhe djersën e stërgjyshërve tanë, e shikon Shqipërinë si një vend që vazhdimisht duhet ti marrë […]

Continue Reading

Fe e Parti veç për Shqiptari!

Të jetosh me frikë si një qen i padenjë për padronin, është vdekje në agoni që shumkush e bën shpesh pa kërkuar zgjidhje apo shpesh edhe pse kështu zgjedh. Ti urosh dikujt të vdesë vetëm e vetëm sepse kerkon ti marësh karrigen, është makutëri e rrangut superior, ku përfshihen patjetër vese të lashta të soit […]

Continue Reading

KOSOVA DHE SHQIPËRIA

Nga Leonard Dedej Të dyja shtetet shqiptare morën një goditje të fortë ekonomike, sociale dhe politike nga Bashkimi Europian javën e fundit. Goditja e parë ju bë Kosovës para një jave kur BE u angazhua fuqimisht që takimi në Shtepinë e Bardhë midis Thacit dhe Vucic për një marrveshje të gjerë ekonomike të dështonte sepse […]

Continue Reading

Reformë në Drejtësi apo Teatër Politik!!!

Nga Leonard Dedej   Asnjë parti politike në Shqipëri nuk e do Reformën në Drejtësi. Teatri politik i  të tre partive, PD, PS, dhe LSI duket se ka acaruar qartë Ambasadoren e re të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Znj. Yuri Kim. Duhet nënvizuar fakti që ambasadorja e re ka qënë shumë aktive qëkur ka […]

Continue Reading

Një kafshatë përgjysmë!

Për disa javë me rradhë tashmë aktivistët e organizatës “REAGO” kanë punuar në terren pavarsisht situatës së vështirë pandemike. “Janë shpërndarë më shumë se 50.000 bukë për familjet në nevojë dhe njerëzit e braktisur e nga shteti. Kemi qënë pranë të gjithë atyre që shërbimet sociale dhe shteti i kanë harruar në skamjen e tyre, […]

Continue Reading

Buke e kripe, e zemer te bardhe!

Nje kafshate pergjysme me te gjithe njerezit ne nevoje! “Reago” nje nga shoqatat me te njohura ne Shqiperi, ka filluar sot nje fushate ne ndihme te njerezve ne nevoje. Anetaret e saj do shperndajne buke falas cdo dite ne keto dite te veshtira per secilin nga ne. ” “Reago” ne aktivitetet e saj nder vite […]

Continue Reading

Loja politike në Kosovë!

Nga Leonard Dedej Zhvillimet e fundit politike në Kosovë janë ekstremisht të rrezikshme për vendin. Në një kohë kur e gjithë bota po lufton më koronavirusin Shqiptarët e Kosovës ashtu si Shqiptarët e Shqipërisë nuk e ndalojnë  luftën e tyre për pushtet. Nga e gjitha kjo situatë çuditesh me faktin sesi Mustafa i kërkon mocion mosbesimi një qeverie I […]

Continue Reading

Të hidhen para në treg!

Nga Leonard Dedej Masat e Ramës janë më shumë propagandistike sesa efektive, izolimi absolut i shoqërisë është i nevojshëm por pa një paketë financiare masat do bien si një barrë e rëndë në kurrizin e thyer të qytetarëve të thjeshtë të vendit. Asnjë nuk merr masa të tilla ekstreme pa një paketë fillestare financiare. Të qeveresishës nga bunkeri […]

Continue Reading

Nje vit nga protesta tek “Petro Nini”!

Historiku i pronës së banoreve tek “Petro Nini”. Banorët i kanë blerë këto shtëpi nga shteti në vitin 1953. Këto shtëpi ishin i njëjti model arkitekture që fillojnë nga Petro Nini e deri tek Vasil Shanto. Banorët ja blenë shtetit  kur u privatizuan,  ndërtuan në 1997, dhe kanë futur dokumentat për legalizim. Në 2009 banoret […]

Continue Reading

Maska? Per Karnavale Po, Per Koronavirus Jo!

CoViD 19 eshte zbuluar qe ne funvitin 2019, kjo eshte edhe arsyeja pse quhet Corona Virus Deisease 2019 (CoViD19). Kjo do te thote qe ti mund te jesh infektuar dhe ta kesh kaluar kete viroze qe ne 2019, dhe as te mos e kesh ditur cfar eshte, duke e trajtuar si gjithe virozat e tjera. […]

Continue Reading

Nje Kujtese ne 100 Vjetorin e Tiranes!

Nga Ervin Sefa Tirana në 1920-ën ishte një nën Prefekturë e Durrësit. Pas Kongresit të Lushnjës me shpalljen e saj kryeqytet erdhën nga gjithë Shqipëria njerëz të shkolluar që sollën intelekt dhe kapitale, të cilat në 20 vjet i dhanë tiparet që duhet të kishte Kryeqëndra e shtetit. Nga ato vite trashëgojmë dhe ato pak […]

Continue Reading

Edi Rama, thjesht një lolo mbi piramidë!

Nga Jeta Dedja Kur politika nuk ecën mirë dhe ka probleme qeverisjeje, regjisorët e propagandës merren me skalitjen e personazheve të dramës që servirin çdo ditë si shfaqje, në dukje falas, por me një çmim tepër të lartë për publikun. Personazhi kryesor i dramës shqiptare është vetë kryeministri aktual Edi Rama, i cili më në […]

Continue Reading

SKENDERBEU!

Nga Ledian Droboniku Perse para popullit shqipetar Skënderbeu zgjodhi pikërisht fjalët: “Lirinë nuk ua solla unë, por atë e gjeta mes jush. Në zemra rronte liria e atdheut? Sepse si strateg, kishte kuptuar që shpëtimi i një populli nuk vjen kurrë nga lart, por nga vetë populli. Se ai popull që do lirinë e vërtetë […]

Continue Reading

Shoqerite Amorale

Nga Silavana Berki Mohimi i të vërtetës veti e vlerave ballkanike? Nëse do të hidhja sytë mbrapa për të piketuar shkakun e emocioneve më të mëdha që mora në vitin 2019, do të thosha se emocioni më i  fuqishëm ishte kur kuptova gjatë vizitës sime katër javëshe këte verë mentalitetin e gënjeshtërt të shqiptarëve mbi […]

Continue Reading

ANTI-SHPIFJE

Nga Ledian Droboniku Gazetarët e aktivistët po protestojnë sepse qeveria po u cënoka “lirinë” e medias! Kjo nënkupton se deri tani mediat paskan qenë të lira? Se deri tani gazetarët paskan qenë të lirë e kanë informuar drejt popullin? A ju rezulton juve kjo gjë? Apo ju rezulton se mediat kanë qenë dhe janë pronë […]

Continue Reading

Popull i pashpresë

Nga Ledian Droboniku Sa më shumë i largohemi Evropës, në mënyrë të pashmangshme i afrohemi Osmanisë. Edhe shtetet kanë ligjet e tyre. Quhet gjeopolitikë. Ky dështim nuk ka të bëjë vetëm me kastën shqiptare, e cila gjithmonë preferon të sundojë me privilegje e pa llogaridhënie sesa me transparencë e kontroll demokratik, si në vendet perëndimore. […]

Continue Reading

Shqipëria, me pak fjalë!

Nga Silvana Berki Shqipëria gjëndet në jug të Europës, rrethuar nga një pozicion gjeografik i admirueshëm; male, det dhe fusha të shumta. Temperaturat janë pothuaj në të katër stinët të ngrohta gjë që nuk i lodh shumë shtetasit shqiptar të punojnë për të siguruar shpenzime për ngrohje sic ndodh ne shumë vende të tjera. Por […]

Continue Reading

Populli Kilian

Nga Ledian Droboniku Populli Kilian u derdh i gjithi nëpër rrugë! Rrethoi institucionet, Parlamentin, Presidencën e Gjykatat. Dhe i mbajti të rrethuara, deri në plotësimin e kërkesave. Por çfarë kërkesash? Për zgjedhje të reja e rotacion? (Si tallet kasta me shqiptarët prej 30 vitesh) Jo!!! Në një vend të kapur nga oligarkia, votimi nuk ka […]

Continue Reading

Shqipëria që po vdes!

Nga Leonard Dedej Asnjëherë nuk ka patur Shqipëria okupatorë më të tmerrshëm se klasa politike e pas viteve 1990. Rënia e shtetit diktatorial i hapi rrugë shkatërrimit në masë të veprave publike dhe vjedhjes masive të çdo pasurie Kombëtare, e gjitha kjo e financuar fort nga lobi sllavo-grek për të shkatarruar përfundimisht ekonominë Shqiptare dhe […]

Continue Reading

Evropë apo Shqipëri?

Nga Silvana Berki Shqipëria nuk do të lëkundet për idenë e futjes në EU- thotë Edi Rama. Po sikur të fokusohemi të futemi njëherë në Shqiperi, brënda vetes sonë, në marrëdhënie njerëzore me njëri tjetrin? Ne kemi Shqiperi, por gjithmonë shumica ndihen si pa të. Nëse marrëdheniet tona me njëri tjetrin do të ishin në […]

Continue Reading

Shengen Serb

Nga Krenar Sevdari   Marrëveshja e “Mini-Shengenit” Rama-Vuçiç-Zaev është një thikë pas shpine ndaj çështjes shqiptare dhe i jep epërsi Serbisë për të rritur ndikimin në rajon në dëm të interesit shqiptar. Kudo ku serbët fitojnë pikë, ato janë kosto për shqiptarët. Ne nuk duhej të silleshim në mënyrë kaq naive për çështje të tilla […]

Continue Reading

Ndal Urretjes! Duaje Shqipërinë.

Nga Amarildo Pregapuca   Shqipëria më shumë se për kritika, ka nevojë ta duam dhe të dimë ta duam. Dhe kur them të dish ta duash Shqipërinë, do të thotë të dish të duash Shqipëtarët, dhe të dish të duash, duhet pikë së pari, të dish të kuptosh gjithësecilin dhe cdo këndvështrim të tyre.   […]

Continue Reading

Dhuna që dhunon!

Nga Amarildo Pregapuca   Sot është dita kundër dhunës. Sot bëje pushim, të lutem mos na dhuno.   Po të drejtohem ty gazetar,OJQ-ist, ty shërbyes të një politike të bastarduar që tani nuk po më lexon, pasi je i zënë në kërkim të një ngjarje, për ta kthyer në një lajm makabër, të tërheqësh kështu […]

Continue Reading

Një këshillë për ata që “luftojnë” kundër Soros!

Nga Ledian Droboniku Soros nuk është një “emër” por një fenomen i mirëpërcaktuar: elita bankare globaliste, që promovojnë vetëm ideologji neoliberiste, që çmontojnë shtetet sovrane, pasuritë e shërbimet publike, që zbehin identetet sovrane, kontrollojnë elitat politike, denigrojnë rininë, median, ojf, që alterojnë proceset demokratike, ekonomike e financiare, që zhveshin popullin nga kontrolli sovran, që përqendrojnë […]

Continue Reading

Shteti, pushteti dhe tërmeti!

Sa u duhej një tërmet shqiptarëve. U duhej një tërmet ti shkundte në shpirt, ndërgjegje e mentalitet. Sepse ne kemi jetuar në një simbiozë nga më të paperceptueshmet në botë. Të vetmuar në mesin e turmës tonë të stërmadhe tremilionëshe. Sa unikë në kokën tonë aq të parëndësishëm për shoku-shokun, sa kokëfortë në mendime aq […]

Continue Reading

Thjeshtë një urim!

Nga Amarildo Pregapuca Nuk e di se si ti uroj nxënësit dhe mësuesit dhe për këtë, vijnë në ndihmë fjalët shabllone si “Suksese” apo “Një vit të mbarë” dhe të tjera si këto. Problemi sot në botë me arsimin, është se ka degraduar në atë lloj forme, sa anti-kultura është kultura e re, moda e […]

Continue Reading

Zhurma që vret

Nga Amarildo Pregapuca Dy janë problemet kryesore. Korrupsioni dhe Zhurma. Mendoj se zhurma është më kancerogjene se korrupsioni. Pa zhurmën, korrupsioni s’do mundte të jetonte as një ditë. Me zhurmën, jo vetëm korrupsioni ndrin por dhe kur luftohet, mund të emërtohet korrupsion. Me zhurmën, dëmtohet mendimi, idea, zgjidhja. Me zhurmën, krijohet paniku, thyhet shpresa. Me […]

Continue Reading

Të gjithë të korruptuar!

Nga Silvana Berki Sot po u tregoj një nga ato skandalet “e bukura” që përjetova në mes familjes. Po ua rrëfej edhe juve, se mbasi ju qeshet, se për të qarë e kam qarë vet. Në fakt është një ndër eksperiencat e e mia më të bukura të kësaj vere.  *  *  * Isha duke […]

Continue Reading

KUJDES, CFARË LLOJ NJERIU JEMI DUKE KRIJUAR

Nga Silvana Berki Sa herë e bëjmë shtëpinë lëmsh, kuptojmë që shtëpia duhet rregulluar dhe ngrihemi dhe i hyjmë me themel deri në gjëndjen tjetër kaotike. Kështu ndodh edhe me shoqëritë dhe shtetin. Kështu ka ndodhur me cdo fenomen nëpër botë ku ndërgjegja njerëzore i bën vlerave morale një lloj verifikimi dhe analize për ta […]

Continue Reading

TELENOVELAT TURKE

Nga Silvana Berki STOP- këtyre filmave turq me të cilat i keni infektuar ekranet shqiptare, se po i shkatërroni femrat e reja shqiptare. Në vënd që ato të kërkojnë të jenë të pamvarura, të studjojnë e ndërtojnë jetën mbështetur fort në këmbët e veta, e nesër të bëhen model për fëmijët e tyre, kërkojnë burra […]

Continue Reading

Shendetsia, Morali dhe Shoqeria jone!

Nga Silvana Berki Investohet që Shipërisë ti vishen kostume nga më te bukurat; rrugë, ndërtesa, qëndra shëndetësore, por asnjëra nga këto nuk afron siguri dhe cilësi në shërbimin që ju bëhet qytetarëve, s`ka profesionalizëm dhe as etikë profesionale. C`do investim është përqëndruar tek betoni dhe muret- jo tek njeriu. Në muajin Maj 2019, në një […]

Continue Reading

PESE ANARKITE

(Nga fjalimi i mbajtur nga Fan S. Noli ne Parlamentin Shqiptar ne vitin 1924) Në vëndin tonë mbizotëron konfuzioni i pesë anarkive. E para: Anarkia fetare. Katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan. E dyta: Anarkia sociale. Këtu s’ka as klasë bejlerësh, as klasë bujqësh, as klasë […]

Continue Reading

Prona Private

Nga Ledian Droboniku “Kur të zgjidhet problemi i pronës private, do të bëhet Shqipëria!” Ky është një slloganet e shumta ose tru-tatu ngulur mbi shqipet. E forta është se këtë sllogan e thonë dhe ata që nuk kanë asnjë pronë, veç krahët e punës. Dhe si çdo sllogan është i vështirë të shkulet, sepse nuk […]

Continue Reading

Politike e vjeter dhe e re

Nga Amarildo Pregapuca Eshtë krim, që politika nuk i ka shërbyer këtyre njërzve fantastikë, që ka ky vënd por është akoma më makabre dhe akoma me c’njerëzore, kur kërkohet të luhet me emocionet që sjellin pakënaqësitë, për ti shfrytëzuar ato për përfitime politike, shoqërore apo materiale. Kjo mënyre do quhet ndryshe dhe “Soros ëay” dhe […]

Continue Reading

Spiralja e së keqes

Nga Ledian Droboniku ● Sa herë keni dëgjuar të thuhet: “Ishte më mirë në kohën e PD së Berishës. Të paktën atëherë, kishte…” ● Kush ka më shumë memorie kujton të njëjtën shprehje në 2013: “Ishte më mirë në kohën e PS së Nanos. Të paktën atëherë…” ● Kush është pak më i vjetër kujton […]

Continue Reading

BURRI!

Gjëja më e vështirë sot është të jesh një burrë dhe aq më keq të jesh një prind! Mos u cudisni femra. C’ka une po them është një e vërtet. S’po flas për meshkujt, për ata që s’dinë ku hedhin corapet nëpër shtëpi, që kruajnë topet, ndërsa ju bëni punët e shtëpisë. S’po flas për […]

Continue Reading

SHQIPERIA

Nga Amarildo Pregapuca Vizitoni Shqipërinë, vendin me popullin më fatkeq dhe më vital të botës. (Por më parë, mbyllni FB-un për një javë ) Nëse niseni për në Shqipëri evitoni gjërat e zakonshme për një turist, sic mund të jetë një shumë parash kesh, pasi pavarësisht pikënisjes, në pikat e kalimit do tu duhet të […]

Continue Reading

FEMRA

Nga Amarildo Pregapuca “Nuk mund të thuash që ke njohur femrën pa e pasur atë përball në gjyqin e divorcimit!” Eshtë kjo një shprehje e huazuar nga diku. Dhe do ta merrja për të vertet për vet faktin se shumë gjëra në jetë, bën mirë të mos ti vërtetosh nëse është e mundur. Por ca, […]

Continue Reading

Bëhu Mendimi jo Zhurma!!!

Nga Amarildo Pregapuca Të gjithë njerzit kanë nevojë për vëmendje, për tu ndjerë të rëndësishëm, ky është dhe thelbi i njeriut. Ndaj shoqëritë vendosin etalonet e urrejtjes apo dashurisë, dhe cdo njeri kërkon të bëhet i rëndësishëm, në këtë lojë që i vihet përpara. Janë po të njëjtët njerëz, të cilëve nëse një shoqëri, ju […]

Continue Reading

I Shëmtuari

Nga Amarildo Pregapuca Të shëmtuarit e djeshëm i kanë rregulluar dhëmbët.. Nuk shajnë më femrat e qytetit – “Kurva”.. Si dikur, kërrusur mbi tavolina klubesh të errta.. Dhe gota rakije të murrme.. Kohët kanë evoluar.. Të shëmtuarit e djeshëm, sot janë ndryshe.. Kundërmojnë aroma parfumesh të shtrenjta.. Dhe nga I-phoned komod, shpirtin-plehra.. Shajnë heronj dhe […]

Continue Reading

NDERTIM PA LEJE

Nga Amarildo Pregapuca Në Shqipëri duhet të ketë një ditë të posaçme kombëtare, që të quhet “Dita e Ndërtimeve pa Leje”. Ditë pushimi. Flamuri, natyrisht që gjysmështizë. Fotot e politikanëve, gazetarëve, opinionistëve të tridhjetë viteve dhe flamujt e Partive, të vëna në tabela si ato të qitjes, anekënd rreth një sheshi të madh, apo një […]

Continue Reading

Shqipëtari

Nga Amarildo Pregapuca Shqiptaret, jo vetem jane njerez te gjere, te dashur dhe me temperament..por jane dhe te zgjuar. Nje Shqiptar e ke coban dje dhe gazetar sot, arkitekt dje dhe coban sot dhe neser, te dy vendosin te behen elektriciste apo guzhuniere. Kete nuk e them nisur nga nacionalizmi, e kam pare e ster […]

Continue Reading

Fatos Baxhaku

Nga Amarildo Pregapuca Më kanë tërhequr gjithmonë prostitutat. Jo nga anë e seksit, përkundrazi, është e vetmja anë e tyre që për një aresye apo tjetër s’më kanë tërhequr aspak dhe nuk më ngjallin as kuriozitet..por për pozicionin dhe pozicionimin e tyre në shoqëri. Më kanë tërhequr arsyet që i kanë shtyrë aty, më ka […]

Continue Reading

FENOMENI “VALDRIN”

Nga Fran UKCAMA Valdin Pjetri paska ba krime kundër njerzimit!! Duhet gozhdue si Jezu Krishti. Valdini e gjithë Valdrinët i dëbuan nga Atdheu këta politikanë, me Sali Berishë, me Fatos Nano, me rinorët Majko+Meta, e tash me konteporanin europosman Edi Ramën. I degdisën udhëve të botës, nën ura, në maune, mbi trena, sa vdiqën nga […]

Continue Reading

Ilir Meta dhe vapa e Gushtit

Nga Leonard DEDEJ Presidenti Republikës (por jo i shqiptarëve) Ilir Meta ka filluar një komunikim jo normal veror pothuajse çdo ditë në konferencë shtypi përballë gazetarëve që nuk kanë as formimin minimal profesional gazetaresk apo kurajon ti bëjnë një pyetje të drejtpërdrejtë Metës nëse ndihet më shumë hajdut apo president i shqiptarëve? Në fakt ai […]

Continue Reading

AMERIKA JONE!

Nga Leonard DEDEJ Dhe pse historikisht kemi patur armiqtë më antinjerëzorë dhe më mizorë që historia njeh, siç janë sllavët dhe grekët, Zoti na ka bekuar në 100 vitet e fundit me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është konstatim historik, që pa Amerikën ne nuk do të egzistonim si Komb, dhe ndoshta do […]

Continue Reading

TEATER PER TEATRIN

Nga Leonard DEDEJ Shumë teatër po bëhet me teatrin këto ditë të nxehta vere. Në fakt jeta e shqiptarve të paktën 30 vitet e fundit ka qënë një teatër dhe spektakël tragji-kokomik ku biletën e shfaqjes sonë e kemi paguar me gjak. Godina e teatrit në fakt është aq e degraduar sa mund të bjerë […]

Continue Reading

KU PO SHKOJMË?

Nga Krenar Sevdari Kjo e sotmja është pak të thuhet se është thjesht një rrëmujë paraelektorale. Pasojat e saj në një të nesërme jo të largët do të shkaktojnë një skepticizëm popullor ndaj demokracisë që po na e shesin si kaos dhe do t’i bëjë njerëzit të kërkojnë garanci dhe siguri rendi dhe jetese tek […]

Continue Reading

Presidenti i Gabuar

Presidenti Meta pasi tentoi vetëvrasjen fizike (por iu ndërrua mëndja minutën e fundit, se ia kishin ndërruar plumbat me fishek manovre), tani vendosi të bëjë “harakirin” e rradhës, jo si individ por si Institucion, duke shtuar tymnajën dhe duke bërë provokatorin e rrëmujës kombëtare, nëpërmjet një deklarate formale se do të shfuqizojë dekretin për shpalljen […]

Continue Reading

Loja e pisët me Kosovën!

Nga Leonard Dedej Që me ardhjen e Ramës në pushtet dhe Thacin President dhe Kryenegociator, Kosova është hapur për pazar me serbët. E vërteta qëndron akoma e fshehur edhe pse tradhëtarët kanë dalë zbuluar se kush donte të bënte pazar me kufinjtë e Kosovës. Por po të shikojmë faktet tradhëtarët kanë dalë hapur gjithmonë dhe […]

Continue Reading

OPOZITA E “NGORDHUR”

Nga Leonard Dedej Problemi me sistemin politik në Shqipëri është sepse ky sistem është marrë peng nga një grusht i vogël personash të cilët influencojnë në të gjitha sferat e jetës së shqiptarve ne ekonomi, biznes, drejtësi media etj. Ky sistem ka 30 vite që xhiron në vend dhe drejtohet nga individë të kapur nga […]

Continue Reading

PSE DUHET NJE OPOZITE E RE!

Nga Amarildo Pregapuca Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte t’i mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions. Jam ai djali qe emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baben ma quanin Eqerem. Jam ai djali qe ironikisht perdorte epitetin “tirons” per te […]

Continue Reading

KUNDER BE, SEPSE KJO ESHTE RRUGA DREJT TIJ!!!

Në të gjithë Ballkanin, muajt e fundit opozitat janë ngritur dhe po veprojnë “si nën komandë” në të njëjtën mënyrë. Kështu përvec protestave të dhunshme, dhe kërkesës për qeveri teknike, në kërkim të destabilitetit rajonal dhe largimin nga BE opozitat në Mal të Zi, Shqipëri, Serbi, e së fundmi edhe serbët e Kosovës po aplikojnë […]

Continue Reading

DO PRISNI DHE PAK!

Ky vit nisi i vrullshëm me plot dinamizëm në skenën kombëtare dhe atë ndërkombëtare. Ky dinamizëm është në koherencë të plotë nëse kuptojmë sinergjinë e veprimeve Ruse në Ballkan dhe në botë. Ka shumë zhvillime përsa i përket investigimit që po kryhet ndaj përfshirjes së Rusisë në zgjedhjen e Trumpit president të SHBA. Dhe kjo […]

Continue Reading

STUDENTET: NJE PROTESTE PA KRYE, NJE PARTI ME KRYETAR!

Te humbasesh ndergjegjen sociale! U bene 4 muaj qe studentet protestojne dhe viti akademik ka hyre ne gjysmen e dyte. Tashme kjo nuk eshte proteste pasi mungesa e lidershipit dhe e strategjise per ti arritur kerkesat e ka dobsuar dhe shenderruar ne nje bojkot qe bllokon si bumerang ne te gjithe trajektoren qe prek institucionet […]

Continue Reading

‘’SHKOPI MAGJIK’’

Nga Anisa Hysesani Nën dritën e gjithë ngjarjeve të fundit të Dhjetorit të 2018-ës, pas ditëve të tëra proteste nga ana e studentëve (duke mos dashur të reflektoj mbi përzierjen e interesave në këtë protest, apo synimin për protagonizëm të disa elementëve), për një arsim më  cilësor dhe tarifa më të ulta (ose aspak tarifa) […]

Continue Reading

1913 – 2020 Europa Një Shekull Kundër Shqiptarëve

Me deklaratën e pavarsisë nga Perandoria Osmane më 1912 Shqipëria u shpall shtet i pavarur. Por në 1913 ndërkohë që Konferenca e Ambasadoreve ne Londër përpiqej të riorganizonte territoret që deri atëherë ishin nën sundimin Osman, shteti i sapo krijuar Shqiptar ishte shumë i dobët në arenën ndërkombëtare për të lobuar dhe për të kërkuar […]

Continue Reading

TRADHETIA E VJETER E KOHEVE MODERNE!

Në ditën e pamvarsisë jemi të gjithë të shfrenuar, me flamuj në ballkone, dritare dhe makina, me flamuj mbi shpinë, në plisa e foto, sot të gjithë vrapojnë dhe ndihen patriotë e krenarë për simbolet kombëtare. Simbolet kombëtare me historinë më të bukur e të dhimbshme në botë që u vendosën qëmoti nga burra të […]

Continue Reading

KISHAT GREKE NE SHQIPERI TE NGRITURA MBI KRIMIN

Sigurisht që shqiptari e do jetën. E pikërisht për këtë arsye ne respektojmë besimet e njëri-tjetrit, sepse besojmë që qëllimi i çdo feje është respekti për jetën, paqja dhe dashuria mes njerëzve. Por pak më larg fesë bëhet politika, që krejt në të kundërt të sajë shkel me të dyja këmbët paqen, ushqen urrejtje e […]

Continue Reading

Media – Vetting Pushtetit të Katërt!

Në kulmin e epokës së teknologjisë inovative, inteligjencës artificiale, dhe realitetit të augmentuar; në gurin e fundëm të mbërritjes dhe pranimit të shqiptarëve në BE; në kohët e arta të dijes njerëzore mbi historinë, veten, tokën, dhe universin; në ditët më të suksesshme të globalizmit deri më sot, si një vetdije njerëzore për ekzistencën e […]

Continue Reading
Rimorkiatoret Abandojne Anijen SHELL

Skandal me Sherbimin e Rimorkiatoreve ne Porto Romano

Sherbimi i rimorkiatoreve ne Porto Romano serish shkakton skandal, duke lene anijen e levrimit te hidrokarbureve te kompanise SHELL ne meshiren e dallgeve te forta. Shoqeria e licensuar nga Qeveria “Anijet e Sherbimit Detar-Sh.a.”, i ka te gjitha mjetet tejet te amortizuara dhe jashte gadishmerise teknike per tu perballur me motin e keq. Duke qene […]

Continue Reading

Humbja e Mitrovices – zhdukja e Kombit Shqiptar!

Ne vazhden e bisedimeve Kosove-Serbi Bashkimi Europian me kerkesen e Serbise, i rekomandoi Kosoves formimin e asocacionit te komunave serbe. Presidenti Thaci, ishte i pari i cili perkrahu idene pa kerkuar asgje ne kembim. Deklarata e pare, e cila hapi debatin e ndryshimit te territorit te Kosoves u leshua po nga Presidenti Thaci, i cili […]

Continue Reading

Shqipëria, deti më i kripur në rajon!

Revista e famshme “National Geographic” publikoi në Shkurt të 2018, 21 destinacionet më të rekomanduara për t’u vizituar e ndër to rradhit edhe Shqipërinë. Në YouTube gjëndet video e shkurtër me pamjet mahnitëse, sepse ne kemi një vend përrallor. Me fat. Por pa fat. Në bregdetin shqiptar akoma mungon furnizimi i pandërprerë me energji elektrike […]

Continue Reading

TË GJITHË PËR KOSOVËN

Një komb i ndarë në gjashtë shtete si ne, nuk gjëndet në botë. Por ne jemi shqiptar në Shqipëri, në Kosovë, në Serbi, në Mal të Zi, në Maqedoni e në Çamëri. A je vëllai im ti shqiptar? Është e vërtetë që tani durimi ka humbur, ne nuk presim më, por ne mashtrohemi sepse ne […]

Continue Reading

KUR KORRUPSIONI PERVESH MENGET

(Trashëgimtarët e rinj të politikës së korrupsionit) Të punosh në post publik do të thotë të punosh për vete por sidomos për të tjerët; për të moshuarti por sidomos për fëmijët; për të pasurit por sidomos për të varfit; për mirnjohësit por sidomos për mosmirnjohësit. Të punosh në post publik është sakrificë dhe fisnikëri, sepse […]

Continue Reading

KOLONIALIZËM AGJENTUROR

Pozicioni gjeo-politik i Shqipërisë i vulosur padyshim në shekuj nga aktorë dhe shtete të fuqishme, ka qenë dhe mbetet “në kufinj të botëve”. Që në gjenezën e saj Europa dhe Bota na kanë përdorur si burim dhe ushqim për trurin e saj duke na grabitur vlera, njerëz dhe gene të përkryera për lidership. Dhe ne […]

Continue Reading

PALACOT NE OBORRIN E PARLAMENTIT EUROPJAN

S’ka c’te jete asgje me shume e asgje me pak, palacove te politikes shqiptare ua kerkon koha ta zgjerojne repertorin dhe te gajasin tashme mbare boten. Pavarsisht protestave te deshperuara, te paktuptimta dhe sporadike ne forme tekash e shashkash te zhurmshme te PD-LSI, pavarsisht korrupsionit galopant dhe favorizimit te bizneseve qeveritare te PS, strategjia qe […]

Continue Reading

ME SOPATE DREJT EUROPES!

Në fund të tunelit ka dritë. Dhe ne djepi i civilizimit tashmë duket se jemi gati të civilizohemi. Sa pak e paskemi dashur veten. Një bumerang na sillet e na sillet dhe nuk e dimë më as kush prej nesh e ka lëshuar. Dhe s’kemi kurrë kohë të mendojmë për njëri-tjetrin dhe kështu vetja na […]

Continue Reading

JASHTE TEATRIT ESHTE JETA

Zhurme pa fund per Teatrin Kombetar. Me te drejte shqetesimi eshte i madh sepse tashme Qeveria Shqiptare po rremben pronen publike per ta shitur tek privati per aferat e veta, e publiku i prones publike qe ka investuar me dhjetra vjecar emocione dhe taksa per pronen e shtetit te vet, tashme ndjehet i kercenuar nga […]

Continue Reading

Nje Kamp Refugjatesh per hapjen e Negociatave

Si e kuptojne shqiptaret politiken globale! Ne dekadat e fundit ajo qe na ka penalizuar si komb eshte mungesa e njohurise mbi gjeopolitiken dhe aktualitetet e dinamikat e politikes boterore. Duke qene te izoluar dhe te manipuluar nga sisteme qeverisese regresive qe kane bere poltika per llogari te nje njeriu, qofte ai Enver Hoxha, Ramiz […]

Continue Reading

1997, 1998, 2013, 2018 “Viti Zero” i katёrt. Politika Shqiptare e fal sёrish veten pёr krimet qё kryen ndaj popullit, a do ndodhё?

Njё propozim i pritshёm ka ardhur para dy ditёsh nga ish-Ministrja e Integrimit te LSI Klajda Gjosha nё Komisionin e Ligjeve. Ajo ka thёnё se: “nё Shqipёri duhet bёrё njё amnisti pёr pasuritё qё politikanёt kanё vendosur nё mёnyrё tё paligjshme”. Gjosha ka prezantuar konceptin e “vitit zero” duke thёnё se: “ka nevojё tё bёhet […]

Continue Reading

VAPA E QERSHORIT QE “SHPERTHEU” NE MAJ!

Mbrëmjen pas zhvillimit të protestës së opozitës, Presidenti Ilir Meta ka shtruar një darkë në vazhdim të aktivitetit “Mëngjesi i Lutjeve”  ku kanë marrë pjesë personalitete nga politika shqiptare dhe ajo ndërkombëtare, diplomatë të huaj dhe senatorë amerikanë. Vallja “postprotestë” e “Baftjarit” mes ndërkombëtarëve dhe politikanëve shqiptarë u përfol në shumë media të shitura dhe […]

Continue Reading

Një zhgënjim për telenovelën Ruse “Ndëshkimi i Donald Lu”

Dhe meqë telenovela Ruse me Ambasadorët Amerikanë që “ndëshkohen” nga Departamenti i Shtetit për punë “kundër interesave Shqiptaro-Amerikane” gjatë shërbimit në Shqipëri, vazhdon…na duhet të sqarojmë disa te vërteta për të apasionuarit e këyre telenovelave: Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Z. Donald Lu që shërben si Ambasador i SHBA në Shqipëri që prej 17 Dhjetorit […]

Continue Reading

Donald LUJ Politiken Shqiptare

Tё jesh kaq i uritur pёr drejtёsi dhe kaq i pambrojtur nga padrejtёsitё, tё jesh i pёrdorur nga shqiptarёt kundёr shqiptarёve pёr hesap te antishqiptareve sic ёshtё sot populli shqiptar, duhet tё jetё vёrtet ulёritёse nё sytё e ndёrkombёtarёve. Politikё apo tradhёti!!! Ditёt kur politikanёt shqiptarё thёrrasin e bёrtasin nё mitingje, foltore e deklarata publike […]

Continue Reading

Kopshti Zoopolitik Shqiptar

U bene kohe tashme qe opozita shfaqet e hutuar, e paorganizuar dhe teresisht e corjentuar. Sikur te mos mjaftonin te gjitha deshtimet e njepasnjeshme, tashme eksponente te larte te opozites kane “shpikur” edhe nje tjeter menyre shfajsimi per reagimet opozitare pa as me te voglin efekt.   Ne fakt dje e ftuar ne studjon e […]

Continue Reading

Fariet e tranzicionit 30 vjecar!

Edhe sa breza duhen qe te mbaroje tranzicioni! Ne pluralizmin shqiptar, fenomeni qe ndodh rendom eshte ose a) nepotizmi si ne dinastite e lashta te mesjetes, ku interesi i familjes ne krye te partise eshte primar per gjithe militantet, mercenaret ne postet publike e monopolet private te patriarkut, dhe votuesit te verber qe fale zotit […]

Continue Reading

Komuniteti LGBT ne shkollat publike ne Shqiperi

Nje paralajmerim per antikushtetueshmeri ne sistemin arsimor shqiptar   Modeli i edukimit qe shkel mbi ligjet shqiptare dhe parimet themelore te te miturve. Ne muajin Mars te ketij viti Ministria e Arsimit te Shqiperise ndermori nje iniciative kunder bullizmit, duke bere me kete rast nderthurjen e kurikulave ne shkollat publike te vendit me leksione nga […]

Continue Reading

Gjithmon i huaj atje, gjithmon shqiptar ketu.

Siria, Iraku dhe Afganistani ishin shtetësite kryesore te azilkërkuesve në 2017 në Shtetet Anëtare të Bashkimit Europjan. Por ne analizen e Eurostat per shtet kryesore per azil kerkues ndermjet 13 vendeve, vendin e mesit, ate te shtatin, e ze Shqiperia. E nderkohe ne analizen e bere nga Eurostat per personat qe kane marre nenshtetesi ne […]

Continue Reading

Politika shqiptare, modeli i shthurjes së tejskajshme njerëzore!!!


Politika shqiptare, modeli i shthurjes së tejskajshme njerëzore!!!
Nuk është aspak e papritur tashmë për shqiptarët, skena e sotme e seancës plenare në Kuvendin e Shqipërisë. Është bërë normë që poltikanët e tre forcave politike PD, PS, LSI, të përdorin skema tê ndryshme për manipulimin e opinjonit publik sipas interesave te tyre, pikërisht në këto seanca. […]

Continue Reading