Vdekja e Kosoves!

Nga Leonard Dedej Në qoftë se Kosova do vdiste si shtet, këtë do tja bënte të mundur asocijimi i komunave serbe. Plani serb është shumë i qartë, asocijimi nënkupton ndarjen e Kosovës. Pasi të fitojnë asocijimin, serbët në Kosovë pretendojnë  të bëjnë referendum për bashkim me Serbinë. Pastaj të njëjtën gjë pritet të bëjë dhe […]

Continue Reading

E VERTETA MBI DETIN

Nga Leonard Dedej Greqia e ngritur mbi toka Pellazgo-Ilire, ka patur historikisht qëllime ekspansionite ndaj Shqipërisë. Dhe që në fillimet e saj të pavarësisë (që ja dhuruam po ne), ky shtet i ngritur në territoret tona në kurrizin gjakun dhe djersën e stërgjyshërve tanë, e shikon Shqipërinë si një vend që vazhdimisht duhet ti marrë […]

Continue Reading

Fe e Parti veç për Shqiptari!

Të jetosh me frikë si një qen i padenjë për padronin, është vdekje në agoni që shumkush e bën shpesh pa kërkuar zgjidhje apo shpesh edhe pse kështu zgjedh. Ti urosh dikujt të vdesë vetëm e vetëm sepse kerkon ti marësh karrigen, është makutëri e rrangut superior, ku përfshihen patjetër vese të lashta të soit […]

Continue Reading

KOSOVA DHE SHQIPËRIA

Nga Leonard Dedej Të dyja shtetet shqiptare morën një goditje të fortë ekonomike, sociale dhe politike nga Bashkimi Europian javën e fundit. Goditja e parë ju bë Kosovës para një jave kur BE u angazhua fuqimisht që takimi në Shtepinë e Bardhë midis Thacit dhe Vucic për një marrveshje të gjerë ekonomike të dështonte sepse […]

Continue Reading

Reformë në Drejtësi apo Teatër Politik!!!

Nga Leonard Dedej   Asnjë parti politike në Shqipëri nuk e do Reformën në Drejtësi. Teatri politik i  të tre partive, PD, PS, dhe LSI duket se ka acaruar qartë Ambasadoren e re të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Znj. Yuri Kim. Duhet nënvizuar fakti që ambasadorja e re ka qënë shumë aktive qëkur ka […]

Continue Reading

Një kafshatë përgjysmë!

Për disa javë me rradhë tashmë aktivistët e organizatës “REAGO” kanë punuar në terren pavarsisht situatës së vështirë pandemike. “Janë shpërndarë më shumë se 50.000 bukë për familjet në nevojë dhe njerëzit e braktisur e nga shteti. Kemi qënë pranë të gjithë atyre që shërbimet sociale dhe shteti i kanë harruar në skamjen e tyre, […]

Continue Reading

Loja politike në Kosovë!

Nga Leonard Dedej Zhvillimet e fundit politike në Kosovë janë ekstremisht të rrezikshme për vendin. Në një kohë kur e gjithë bota po lufton më koronavirusin Shqiptarët e Kosovës ashtu si Shqiptarët e Shqipërisë nuk e ndalojnë  luftën e tyre për pushtet. Nga e gjitha kjo situatë çuditesh me faktin sesi Mustafa i kërkon mocion mosbesimi një qeverie I […]

Continue Reading

Maska? Per Karnavale Po, Per Koronavirus Jo!

CoViD 19 eshte zbuluar qe ne funvitin 2019, kjo eshte edhe arsyeja pse quhet Corona Virus Deisease 2019 (CoViD19). Kjo do te thote qe ti mund te jesh infektuar dhe ta kesh kaluar kete viroze qe ne 2019, dhe as te mos e kesh ditur cfar eshte, duke e trajtuar si gjithe virozat e tjera. […]

Continue Reading

Edi Rama, thjesht një lolo mbi piramidë!

Nga Jeta Dedja Kur politika nuk ecën mirë dhe ka probleme qeverisjeje, regjisorët e propagandës merren me skalitjen e personazheve të dramës që servirin çdo ditë si shfaqje, në dukje falas, por me një çmim tepër të lartë për publikun. Personazhi kryesor i dramës shqiptare është vetë kryeministri aktual Edi Rama, i cili më në […]

Continue Reading

Popull i pashpresë

Nga Ledian Droboniku Sa më shumë i largohemi Evropës, në mënyrë të pashmangshme i afrohemi Osmanisë. Edhe shtetet kanë ligjet e tyre. Quhet gjeopolitikë. Ky dështim nuk ka të bëjë vetëm me kastën shqiptare, e cila gjithmonë preferon të sundojë me privilegje e pa llogaridhënie sesa me transparencë e kontroll demokratik, si në vendet perëndimore. […]

Continue Reading

Shqipëria që po vdes!

Nga Leonard Dedej Asnjëherë nuk ka patur Shqipëria okupatorë më të tmerrshëm se klasa politike e pas viteve 1990. Rënia e shtetit diktatorial i hapi rrugë shkatërrimit në masë të veprave publike dhe vjedhjes masive të çdo pasurie Kombëtare, e gjitha kjo e financuar fort nga lobi sllavo-grek për të shkatarruar përfundimisht ekonominë Shqiptare dhe […]

Continue Reading

Evropë apo Shqipëri?

Nga Silvana Berki Shqipëria nuk do të lëkundet për idenë e futjes në EU- thotë Edi Rama. Po sikur të fokusohemi të futemi njëherë në Shqiperi, brënda vetes sonë, në marrëdhënie njerëzore me njëri tjetrin? Ne kemi Shqiperi, por gjithmonë shumica ndihen si pa të. Nëse marrëdheniet tona me njëri tjetrin do të ishin në […]

Continue Reading

Shengen Serb

Nga Krenar Sevdari   Marrëveshja e “Mini-Shengenit” Rama-Vuçiç-Zaev është një thikë pas shpine ndaj çështjes shqiptare dhe i jep epërsi Serbisë për të rritur ndikimin në rajon në dëm të interesit shqiptar. Kudo ku serbët fitojnë pikë, ato janë kosto për shqiptarët. Ne nuk duhej të silleshim në mënyrë kaq naive për çështje të tilla […]

Continue Reading

Serbët kundër Shqiptarve

Cili është dallimi mes serbëve dhe shqiptarëve? Ata vrasin për toka të huaja (Kosovën), ndërsa ne vdesim nëpër toka të huaja, duke e lënë vendin tonë pa zot. Ata janë të bashkuar edhe në padrejtësi, ndërsa ne jemi të ndarë edhe kur kemi të drejtë. Ata fenë e tyre e kanë instrument për realizimin e […]

Continue Reading

Një këshillë për ata që “luftojnë” kundër Soros!

Nga Ledian Droboniku Soros nuk është një “emër” por një fenomen i mirëpërcaktuar: elita bankare globaliste, që promovojnë vetëm ideologji neoliberiste, që çmontojnë shtetet sovrane, pasuritë e shërbimet publike, që zbehin identetet sovrane, kontrollojnë elitat politike, denigrojnë rininë, median, ojf, që alterojnë proceset demokratike, ekonomike e financiare, që zhveshin popullin nga kontrolli sovran, që përqendrojnë […]

Continue Reading

Zhurma që vret

Nga Amarildo Pregapuca Dy janë problemet kryesore. Korrupsioni dhe Zhurma. Mendoj se zhurma është më kancerogjene se korrupsioni. Pa zhurmën, korrupsioni s’do mundte të jetonte as një ditë. Me zhurmën, jo vetëm korrupsioni ndrin por dhe kur luftohet, mund të emërtohet korrupsion. Me zhurmën, dëmtohet mendimi, idea, zgjidhja. Me zhurmën, krijohet paniku, thyhet shpresa. Me […]

Continue Reading

KUJDES, CFARË LLOJ NJERIU JEMI DUKE KRIJUAR

Nga Silvana Berki Sa herë e bëjmë shtëpinë lëmsh, kuptojmë që shtëpia duhet rregulluar dhe ngrihemi dhe i hyjmë me themel deri në gjëndjen tjetër kaotike. Kështu ndodh edhe me shoqëritë dhe shtetin. Kështu ka ndodhur me cdo fenomen nëpër botë ku ndërgjegja njerëzore i bën vlerave morale një lloj verifikimi dhe analize për ta […]

Continue Reading

TELENOVELAT TURKE

Nga Silvana Berki STOP- këtyre filmave turq me të cilat i keni infektuar ekranet shqiptare, se po i shkatërroni femrat e reja shqiptare. Në vënd që ato të kërkojnë të jenë të pamvarura, të studjojnë e ndërtojnë jetën mbështetur fort në këmbët e veta, e nesër të bëhen model për fëmijët e tyre, kërkojnë burra […]

Continue Reading

Shendetsia, Morali dhe Shoqeria jone!

Nga Silvana Berki Investohet që Shipërisë ti vishen kostume nga më te bukurat; rrugë, ndërtesa, qëndra shëndetësore, por asnjëra nga këto nuk afron siguri dhe cilësi në shërbimin që ju bëhet qytetarëve, s`ka profesionalizëm dhe as etikë profesionale. C`do investim është përqëndruar tek betoni dhe muret- jo tek njeriu. Në muajin Maj 2019, në një […]

Continue Reading

PESE ANARKITE

(Nga fjalimi i mbajtur nga Fan S. Noli ne Parlamentin Shqiptar ne vitin 1924) Në vëndin tonë mbizotëron konfuzioni i pesë anarkive. E para: Anarkia fetare. Katër fe të ndryshme që nuk kanë zënë rrënjë në zemrën e një populli pagan. E dyta: Anarkia sociale. Këtu s’ka as klasë bejlerësh, as klasë bujqësh, as klasë […]

Continue Reading

Prona Private

Nga Ledian Droboniku “Kur të zgjidhet problemi i pronës private, do të bëhet Shqipëria!” Ky është një slloganet e shumta ose tru-tatu ngulur mbi shqipet. E forta është se këtë sllogan e thonë dhe ata që nuk kanë asnjë pronë, veç krahët e punës. Dhe si çdo sllogan është i vështirë të shkulet, sepse nuk […]

Continue Reading

Politike e vjeter dhe e re

Nga Amarildo Pregapuca Eshtë krim, që politika nuk i ka shërbyer këtyre njërzve fantastikë, që ka ky vënd por është akoma më makabre dhe akoma me c’njerëzore, kur kërkohet të luhet me emocionet që sjellin pakënaqësitë, për ti shfrytëzuar ato për përfitime politike, shoqërore apo materiale. Kjo mënyre do quhet ndryshe dhe “Soros ëay” dhe […]

Continue Reading

Spiralja e së keqes

Nga Ledian Droboniku ● Sa herë keni dëgjuar të thuhet: “Ishte më mirë në kohën e PD së Berishës. Të paktën atëherë, kishte…” ● Kush ka më shumë memorie kujton të njëjtën shprehje në 2013: “Ishte më mirë në kohën e PS së Nanos. Të paktën atëherë…” ● Kush është pak më i vjetër kujton […]

Continue Reading

SHQIPERIA

Nga Amarildo Pregapuca Vizitoni Shqipërinë, vendin me popullin më fatkeq dhe më vital të botës. (Por më parë, mbyllni FB-un për një javë ) Nëse niseni për në Shqipëri evitoni gjërat e zakonshme për një turist, sic mund të jetë një shumë parash kesh, pasi pavarësisht pikënisjes, në pikat e kalimit do tu duhet të […]

Continue Reading

FENOMENI “VALDRIN”

Nga Fran UKCAMA Valdin Pjetri paska ba krime kundër njerzimit!! Duhet gozhdue si Jezu Krishti. Valdini e gjithë Valdrinët i dëbuan nga Atdheu këta politikanë, me Sali Berishë, me Fatos Nano, me rinorët Majko+Meta, e tash me konteporanin europosman Edi Ramën. I degdisën udhëve të botës, nën ura, në maune, mbi trena, sa vdiqën nga […]

Continue Reading

Ilir Meta dhe vapa e Gushtit

Nga Leonard DEDEJ Presidenti Republikës (por jo i shqiptarëve) Ilir Meta ka filluar një komunikim jo normal veror pothuajse çdo ditë në konferencë shtypi përballë gazetarëve që nuk kanë as formimin minimal profesional gazetaresk apo kurajon ti bëjnë një pyetje të drejtpërdrejtë Metës nëse ndihet më shumë hajdut apo president i shqiptarëve? Në fakt ai […]

Continue Reading

AMERIKA JONE!

Nga Leonard DEDEJ Dhe pse historikisht kemi patur armiqtë më antinjerëzorë dhe më mizorë që historia njeh, siç janë sllavët dhe grekët, Zoti na ka bekuar në 100 vitet e fundit me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është konstatim historik, që pa Amerikën ne nuk do të egzistonim si Komb, dhe ndoshta do […]

Continue Reading

KU PO SHKOJMË?

Nga Krenar Sevdari Kjo e sotmja është pak të thuhet se është thjesht një rrëmujë paraelektorale. Pasojat e saj në një të nesërme jo të largët do të shkaktojnë një skepticizëm popullor ndaj demokracisë që po na e shesin si kaos dhe do t’i bëjë njerëzit të kërkojnë garanci dhe siguri rendi dhe jetese tek […]

Continue Reading

Presidenti i Gabuar

Presidenti Meta pasi tentoi vetëvrasjen fizike (por iu ndërrua mëndja minutën e fundit, se ia kishin ndërruar plumbat me fishek manovre), tani vendosi të bëjë “harakirin” e rradhës, jo si individ por si Institucion, duke shtuar tymnajën dhe duke bërë provokatorin e rrëmujës kombëtare, nëpërmjet një deklarate formale se do të shfuqizojë dekretin për shpalljen […]

Continue Reading

Loja e pisët me Kosovën!

Nga Leonard Dedej Që me ardhjen e Ramës në pushtet dhe Thacin President dhe Kryenegociator, Kosova është hapur për pazar me serbët. E vërteta qëndron akoma e fshehur edhe pse tradhëtarët kanë dalë zbuluar se kush donte të bënte pazar me kufinjtë e Kosovës. Por po të shikojmë faktet tradhëtarët kanë dalë hapur gjithmonë dhe […]

Continue Reading

OPOZITA E “NGORDHUR”

Nga Leonard Dedej Problemi me sistemin politik në Shqipëri është sepse ky sistem është marrë peng nga një grusht i vogël personash të cilët influencojnë në të gjitha sferat e jetës së shqiptarve ne ekonomi, biznes, drejtësi media etj. Ky sistem ka 30 vite që xhiron në vend dhe drejtohet nga individë të kapur nga […]

Continue Reading

PSE DUHET NJE OPOZITE E RE!

Nga Amarildo Pregapuca Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte t’i mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions. Jam ai djali qe emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baben ma quanin Eqerem. Jam ai djali qe ironikisht perdorte epitetin “tirons” per te […]

Continue Reading

KUNDER BE, SEPSE KJO ESHTE RRUGA DREJT TIJ!!!

Në të gjithë Ballkanin, muajt e fundit opozitat janë ngritur dhe po veprojnë “si nën komandë” në të njëjtën mënyrë. Kështu përvec protestave të dhunshme, dhe kërkesës për qeveri teknike, në kërkim të destabilitetit rajonal dhe largimin nga BE opozitat në Mal të Zi, Shqipëri, Serbi, e së fundmi edhe serbët e Kosovës po aplikojnë […]

Continue Reading

DO PRISNI DHE PAK!

Ky vit nisi i vrullshëm me plot dinamizëm në skenën kombëtare dhe atë ndërkombëtare. Ky dinamizëm është në koherencë të plotë nëse kuptojmë sinergjinë e veprimeve Ruse në Ballkan dhe në botë. Ka shumë zhvillime përsa i përket investigimit që po kryhet ndaj përfshirjes së Rusisë në zgjedhjen e Trumpit president të SHBA. Dhe kjo […]

Continue Reading

1913 – 2020 Europa Një Shekull Kundër Shqiptarëve

Me deklaratën e pavarsisë nga Perandoria Osmane më 1912 Shqipëria u shpall shtet i pavarur. Por në 1913 ndërkohë që Konferenca e Ambasadoreve ne Londër përpiqej të riorganizonte territoret që deri atëherë ishin nën sundimin Osman, shteti i sapo krijuar Shqiptar ishte shumë i dobët në arenën ndërkombëtare për të lobuar dhe për të kërkuar […]

Continue Reading

TRADHETIA E VJETER E KOHEVE MODERNE!

Në ditën e pamvarsisë jemi të gjithë të shfrenuar, me flamuj në ballkone, dritare dhe makina, me flamuj mbi shpinë, në plisa e foto, sot të gjithë vrapojnë dhe ndihen patriotë e krenarë për simbolet kombëtare. Simbolet kombëtare me historinë më të bukur e të dhimbshme në botë që u vendosën qëmoti nga burra të […]

Continue Reading

KISHAT GREKE NE SHQIPERI TE NGRITURA MBI KRIMIN

Sigurisht që shqiptari e do jetën. E pikërisht për këtë arsye ne respektojmë besimet e njëri-tjetrit, sepse besojmë që qëllimi i çdo feje është respekti për jetën, paqja dhe dashuria mes njerëzve. Por pak më larg fesë bëhet politika, që krejt në të kundërt të sajë shkel me të dyja këmbët paqen, ushqen urrejtje e […]

Continue Reading

Media – Vetting Pushtetit të Katërt!

Në kulmin e epokës së teknologjisë inovative, inteligjencës artificiale, dhe realitetit të augmentuar; në gurin e fundëm të mbërritjes dhe pranimit të shqiptarëve në BE; në kohët e arta të dijes njerëzore mbi historinë, veten, tokën, dhe universin; në ditët më të suksesshme të globalizmit deri më sot, si një vetdije njerëzore për ekzistencën e […]

Continue Reading

Humbja e Mitrovices – zhdukja e Kombit Shqiptar!

Ne vazhden e bisedimeve Kosove-Serbi Bashkimi Europian me kerkesen e Serbise, i rekomandoi Kosoves formimin e asocacionit te komunave serbe. Presidenti Thaci, ishte i pari i cili perkrahu idene pa kerkuar asgje ne kembim. Deklarata e pare, e cila hapi debatin e ndryshimit te territorit te Kosoves u leshua po nga Presidenti Thaci, i cili […]

Continue Reading

Shqipëria, deti më i kripur në rajon!

Revista e famshme “National Geographic” publikoi në Shkurt të 2018, 21 destinacionet më të rekomanduara për t’u vizituar e ndër to rradhit edhe Shqipërinë. Në YouTube gjëndet video e shkurtër me pamjet mahnitëse, sepse ne kemi një vend përrallor. Me fat. Por pa fat. Në bregdetin shqiptar akoma mungon furnizimi i pandërprerë me energji elektrike […]

Continue Reading

TË GJITHË PËR KOSOVËN

Një komb i ndarë në gjashtë shtete si ne, nuk gjëndet në botë. Por ne jemi shqiptar në Shqipëri, në Kosovë, në Serbi, në Mal të Zi, në Maqedoni e në Çamëri. A je vëllai im ti shqiptar? Është e vërtetë që tani durimi ka humbur, ne nuk presim më, por ne mashtrohemi sepse ne […]

Continue Reading

KUR KORRUPSIONI PERVESH MENGET

(Trashëgimtarët e rinj të politikës së korrupsionit) Të punosh në post publik do të thotë të punosh për vete por sidomos për të tjerët; për të moshuarti por sidomos për fëmijët; për të pasurit por sidomos për të varfit; për mirnjohësit por sidomos për mosmirnjohësit. Të punosh në post publik është sakrificë dhe fisnikëri, sepse […]

Continue Reading

KOLONIALIZËM AGJENTUROR

Pozicioni gjeo-politik i Shqipërisë i vulosur padyshim në shekuj nga aktorë dhe shtete të fuqishme, ka qenë dhe mbetet “në kufinj të botëve”. Që në gjenezën e saj Europa dhe Bota na kanë përdorur si burim dhe ushqim për trurin e saj duke na grabitur vlera, njerëz dhe gene të përkryera për lidership. Dhe ne […]

Continue Reading

PALACOT NE OBORRIN E PARLAMENTIT EUROPJAN

S’ka c’te jete asgje me shume e asgje me pak, palacove te politikes shqiptare ua kerkon koha ta zgjerojne repertorin dhe te gajasin tashme mbare boten. Pavarsisht protestave te deshperuara, te paktuptimta dhe sporadike ne forme tekash e shashkash te zhurmshme te PD-LSI, pavarsisht korrupsionit galopant dhe favorizimit te bizneseve qeveritare te PS, strategjia qe […]

Continue Reading

ME SOPATE DREJT EUROPES!

Në fund të tunelit ka dritë. Dhe ne djepi i civilizimit tashmë duket se jemi gati të civilizohemi. Sa pak e paskemi dashur veten. Një bumerang na sillet e na sillet dhe nuk e dimë më as kush prej nesh e ka lëshuar. Dhe s’kemi kurrë kohë të mendojmë për njëri-tjetrin dhe kështu vetja na […]

Continue Reading

1997, 1998, 2013, 2018 “Viti Zero” i katёrt. Politika Shqiptare e fal sёrish veten pёr krimet qё kryen ndaj popullit, a do ndodhё?

Njё propozim i pritshёm ka ardhur para dy ditёsh nga ish-Ministrja e Integrimit te LSI Klajda Gjosha nё Komisionin e Ligjeve. Ajo ka thёnё se: “nё Shqipёri duhet bёrё njё amnisti pёr pasuritё qё politikanёt kanё vendosur nё mёnyrё tё paligjshme”. Gjosha ka prezantuar konceptin e “vitit zero” duke thёnё se: “ka nevojё tё bёhet […]

Continue Reading

VAPA E QERSHORIT QE “SHPERTHEU” NE MAJ!

Mbrëmjen pas zhvillimit të protestës së opozitës, Presidenti Ilir Meta ka shtruar një darkë në vazhdim të aktivitetit “Mëngjesi i Lutjeve”  ku kanë marrë pjesë personalitete nga politika shqiptare dhe ajo ndërkombëtare, diplomatë të huaj dhe senatorë amerikanë. Vallja “postprotestë” e “Baftjarit” mes ndërkombëtarëve dhe politikanëve shqiptarë u përfol në shumë media të shitura dhe […]

Continue Reading

Një zhgënjim për telenovelën Ruse “Ndëshkimi i Donald Lu”

Dhe meqë telenovela Ruse me Ambasadorët Amerikanë që “ndëshkohen” nga Departamenti i Shtetit për punë “kundër interesave Shqiptaro-Amerikane” gjatë shërbimit në Shqipëri, vazhdon…na duhet të sqarojmë disa te vërteta për të apasionuarit e këyre telenovelave: Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Z. Donald Lu që shërben si Ambasador i SHBA në Shqipëri që prej 17 Dhjetorit […]

Continue Reading

Donald LUJ Politiken Shqiptare

Tё jesh kaq i uritur pёr drejtёsi dhe kaq i pambrojtur nga padrejtёsitё, tё jesh i pёrdorur nga shqiptarёt kundёr shqiptarёve pёr hesap te antishqiptareve sic ёshtё sot populli shqiptar, duhet tё jetё vёrtet ulёritёse nё sytё e ndёrkombёtarёve. Politikё apo tradhёti!!! Ditёt kur politikanёt shqiptarё thёrrasin e bёrtasin nё mitingje, foltore e deklarata publike […]

Continue Reading

Gjithmon i huaj atje, gjithmon shqiptar ketu.

Siria, Iraku dhe Afganistani ishin shtetësite kryesore te azilkërkuesve në 2017 në Shtetet Anëtare të Bashkimit Europjan. Por ne analizen e Eurostat per shtet kryesore per azil kerkues ndermjet 13 vendeve, vendin e mesit, ate te shtatin, e ze Shqiperia. E nderkohe ne analizen e bere nga Eurostat per personat qe kane marre nenshtetesi ne […]

Continue Reading