Vdekja e Kosoves!

Nga Leonard Dedej Në qoftë se Kosova do vdiste si shtet, këtë do tja bënte të mundur asocijimi i komunave serbe. Plani serb është shumë i qartë, asocijimi nënkupton ndarjen e Kosovës. Pasi të fitojnë asocijimin, serbët në Kosovë pretendojnë  të bëjnë referendum për bashkim me Serbinë. Pastaj të njëjtën gjë pritet të bëjë dhe […]

Continue Reading

E VERTETA MBI DETIN

Nga Leonard Dedej Greqia e ngritur mbi toka Pellazgo-Ilire, ka patur historikisht qëllime ekspansionite ndaj Shqipërisë. Dhe që në fillimet e saj të pavarësisë (që ja dhuruam po ne), ky shtet i ngritur në territoret tona në kurrizin gjakun dhe djersën e stërgjyshërve tanë, e shikon Shqipërinë si një vend që vazhdimisht duhet ti marrë […]

Continue Reading

Fe e Parti veç për Shqiptari!

Të jetosh me frikë si një qen i padenjë për padronin, është vdekje në agoni që shumkush e bën shpesh pa kërkuar zgjidhje apo shpesh edhe pse kështu zgjedh. Ti urosh dikujt të vdesë vetëm e vetëm sepse kerkon ti marësh karrigen, është makutëri e rrangut superior, ku përfshihen patjetër vese të lashta të soit […]

Continue Reading

KOSOVA DHE SHQIPËRIA

Nga Leonard Dedej Të dyja shtetet shqiptare morën një goditje të fortë ekonomike, sociale dhe politike nga Bashkimi Europian javën e fundit. Goditja e parë ju bë Kosovës para një jave kur BE u angazhua fuqimisht që takimi në Shtepinë e Bardhë midis Thacit dhe Vucic për një marrveshje të gjerë ekonomike të dështonte sepse […]

Continue Reading

Një kafshatë përgjysmë!

Për disa javë me rradhë tashmë aktivistët e organizatës “REAGO” kanë punuar në terren pavarsisht situatës së vështirë pandemike. “Janë shpërndarë më shumë se 50.000 bukë për familjet në nevojë dhe njerëzit e braktisur e nga shteti. Kemi qënë pranë të gjithë atyre që shërbimet sociale dhe shteti i kanë harruar në skamjen e tyre, […]

Continue Reading

Maska? Per Karnavale Po, Per Koronavirus Jo!

CoViD 19 eshte zbuluar qe ne funvitin 2019, kjo eshte edhe arsyeja pse quhet Corona Virus Deisease 2019 (CoViD19). Kjo do te thote qe ti mund te jesh infektuar dhe ta kesh kaluar kete viroze qe ne 2019, dhe as te mos e kesh ditur cfar eshte, duke e trajtuar si gjithe virozat e tjera. […]

Continue Reading

Popull i pashpresë

Nga Ledian Droboniku Sa më shumë i largohemi Evropës, në mënyrë të pashmangshme i afrohemi Osmanisë. Edhe shtetet kanë ligjet e tyre. Quhet gjeopolitikë. Ky dështim nuk ka të bëjë vetëm me kastën shqiptare, e cila gjithmonë preferon të sundojë me privilegje e pa llogaridhënie sesa me transparencë e kontroll demokratik, si në vendet perëndimore. […]

Continue Reading

Populli Kilian

Nga Ledian Droboniku Populli Kilian u derdh i gjithi nëpër rrugë! Rrethoi institucionet, Parlamentin, Presidencën e Gjykatat. Dhe i mbajti të rrethuara, deri në plotësimin e kërkesave. Por çfarë kërkesash? Për zgjedhje të reja e rotacion? (Si tallet kasta me shqiptarët prej 30 vitesh) Jo!!! Në një vend të kapur nga oligarkia, votimi nuk ka […]

Continue Reading

Shqipëria që po vdes!

Nga Leonard Dedej Asnjëherë nuk ka patur Shqipëria okupatorë më të tmerrshëm se klasa politike e pas viteve 1990. Rënia e shtetit diktatorial i hapi rrugë shkatërrimit në masë të veprave publike dhe vjedhjes masive të çdo pasurie Kombëtare, e gjitha kjo e financuar fort nga lobi sllavo-grek për të shkatarruar përfundimisht ekonominë Shqiptare dhe […]

Continue Reading

Një këshillë për ata që “luftojnë” kundër Soros!

Nga Ledian Droboniku Soros nuk është një “emër” por një fenomen i mirëpërcaktuar: elita bankare globaliste, që promovojnë vetëm ideologji neoliberiste, që çmontojnë shtetet sovrane, pasuritë e shërbimet publike, që zbehin identetet sovrane, kontrollojnë elitat politike, denigrojnë rininë, median, ojf, që alterojnë proceset demokratike, ekonomike e financiare, që zhveshin popullin nga kontrolli sovran, që përqendrojnë […]

Continue Reading

KUJDES, CFARË LLOJ NJERIU JEMI DUKE KRIJUAR

Nga Silvana Berki Sa herë e bëjmë shtëpinë lëmsh, kuptojmë që shtëpia duhet rregulluar dhe ngrihemi dhe i hyjmë me themel deri në gjëndjen tjetër kaotike. Kështu ndodh edhe me shoqëritë dhe shtetin. Kështu ka ndodhur me cdo fenomen nëpër botë ku ndërgjegja njerëzore i bën vlerave morale një lloj verifikimi dhe analize për ta […]

Continue Reading

TELENOVELAT TURKE

Nga Silvana Berki STOP- këtyre filmave turq me të cilat i keni infektuar ekranet shqiptare, se po i shkatërroni femrat e reja shqiptare. Në vënd që ato të kërkojnë të jenë të pamvarura, të studjojnë e ndërtojnë jetën mbështetur fort në këmbët e veta, e nesër të bëhen model për fëmijët e tyre, kërkojnë burra […]

Continue Reading

SHQIPERIA

Nga Amarildo Pregapuca Vizitoni Shqipërinë, vendin me popullin më fatkeq dhe më vital të botës. (Por më parë, mbyllni FB-un për një javë ) Nëse niseni për në Shqipëri evitoni gjërat e zakonshme për një turist, sic mund të jetë një shumë parash kesh, pasi pavarësisht pikënisjes, në pikat e kalimit do tu duhet të […]

Continue Reading

FENOMENI “VALDRIN”

Nga Fran UKCAMA Valdin Pjetri paska ba krime kundër njerzimit!! Duhet gozhdue si Jezu Krishti. Valdini e gjithë Valdrinët i dëbuan nga Atdheu këta politikanë, me Sali Berishë, me Fatos Nano, me rinorët Majko+Meta, e tash me konteporanin europosman Edi Ramën. I degdisën udhëve të botës, nën ura, në maune, mbi trena, sa vdiqën nga […]

Continue Reading

AMERIKA JONE!

Nga Leonard DEDEJ Dhe pse historikisht kemi patur armiqtë më antinjerëzorë dhe më mizorë që historia njeh, siç janë sllavët dhe grekët, Zoti na ka bekuar në 100 vitet e fundit me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është konstatim historik, që pa Amerikën ne nuk do të egzistonim si Komb, dhe ndoshta do […]

Continue Reading

Loja e pisët me Kosovën!

Nga Leonard Dedej Që me ardhjen e Ramës në pushtet dhe Thacin President dhe Kryenegociator, Kosova është hapur për pazar me serbët. E vërteta qëndron akoma e fshehur edhe pse tradhëtarët kanë dalë zbuluar se kush donte të bënte pazar me kufinjtë e Kosovës. Por po të shikojmë faktet tradhëtarët kanë dalë hapur gjithmonë dhe […]

Continue Reading

PSE DUHET NJE OPOZITE E RE!

Nga Amarildo Pregapuca Jam ai djali rebel i Tiranes, ai qe floket kerkonte t’i mbante te gjata, qe vishte xhinse kauboj dhe degjonte Beatles, Queen, Deep Purple, Scorpions. Jam ai djali qe emrin s’e kisha Muharrem, Beqir, Mahmut, Qirjako, pavaresisht se baben ma quanin Eqerem. Jam ai djali qe ironikisht perdorte epitetin “tirons” per te […]

Continue Reading

KUNDER BE, SEPSE KJO ESHTE RRUGA DREJT TIJ!!!

Në të gjithë Ballkanin, muajt e fundit opozitat janë ngritur dhe po veprojnë “si nën komandë” në të njëjtën mënyrë. Kështu përvec protestave të dhunshme, dhe kërkesës për qeveri teknike, në kërkim të destabilitetit rajonal dhe largimin nga BE opozitat në Mal të Zi, Shqipëri, Serbi, e së fundmi edhe serbët e Kosovës po aplikojnë […]

Continue Reading

DO PRISNI DHE PAK!

Ky vit nisi i vrullshëm me plot dinamizëm në skenën kombëtare dhe atë ndërkombëtare. Ky dinamizëm është në koherencë të plotë nëse kuptojmë sinergjinë e veprimeve Ruse në Ballkan dhe në botë. Ka shumë zhvillime përsa i përket investigimit që po kryhet ndaj përfshirjes së Rusisë në zgjedhjen e Trumpit president të SHBA. Dhe kjo […]

Continue Reading

KISHAT GREKE NE SHQIPERI TE NGRITURA MBI KRIMIN

Sigurisht që shqiptari e do jetën. E pikërisht për këtë arsye ne respektojmë besimet e njëri-tjetrit, sepse besojmë që qëllimi i çdo feje është respekti për jetën, paqja dhe dashuria mes njerëzve. Por pak më larg fesë bëhet politika, që krejt në të kundërt të sajë shkel me të dyja këmbët paqen, ushqen urrejtje e […]

Continue Reading

Humbja e Mitrovices – zhdukja e Kombit Shqiptar!

Ne vazhden e bisedimeve Kosove-Serbi Bashkimi Europian me kerkesen e Serbise, i rekomandoi Kosoves formimin e asocacionit te komunave serbe. Presidenti Thaci, ishte i pari i cili perkrahu idene pa kerkuar asgje ne kembim. Deklarata e pare, e cila hapi debatin e ndryshimit te territorit te Kosoves u leshua po nga Presidenti Thaci, i cili […]

Continue Reading

Shqipëria, deti më i kripur në rajon!

Revista e famshme “National Geographic” publikoi në Shkurt të 2018, 21 destinacionet më të rekomanduara për t’u vizituar e ndër to rradhit edhe Shqipërinë. Në YouTube gjëndet video e shkurtër me pamjet mahnitëse, sepse ne kemi një vend përrallor. Me fat. Por pa fat. Në bregdetin shqiptar akoma mungon furnizimi i pandërprerë me energji elektrike […]

Continue Reading

TË GJITHË PËR KOSOVËN

Një komb i ndarë në gjashtë shtete si ne, nuk gjëndet në botë. Por ne jemi shqiptar në Shqipëri, në Kosovë, në Serbi, në Mal të Zi, në Maqedoni e në Çamëri. A je vëllai im ti shqiptar? Është e vërtetë që tani durimi ka humbur, ne nuk presim më, por ne mashtrohemi sepse ne […]

Continue Reading

KOLONIALIZËM AGJENTUROR

Pozicioni gjeo-politik i Shqipërisë i vulosur padyshim në shekuj nga aktorë dhe shtete të fuqishme, ka qenë dhe mbetet “në kufinj të botëve”. Që në gjenezën e saj Europa dhe Bota na kanë përdorur si burim dhe ushqim për trurin e saj duke na grabitur vlera, njerëz dhe gene të përkryera për lidership. Dhe ne […]

Continue Reading

PALACOT NE OBORRIN E PARLAMENTIT EUROPJAN

S’ka c’te jete asgje me shume e asgje me pak, palacove te politikes shqiptare ua kerkon koha ta zgjerojne repertorin dhe te gajasin tashme mbare boten. Pavarsisht protestave te deshperuara, te paktuptimta dhe sporadike ne forme tekash e shashkash te zhurmshme te PD-LSI, pavarsisht korrupsionit galopant dhe favorizimit te bizneseve qeveritare te PS, strategjia qe […]

Continue Reading

Nje Kamp Refugjatesh per hapjen e Negociatave

Si e kuptojne shqiptaret politiken globale! Ne dekadat e fundit ajo qe na ka penalizuar si komb eshte mungesa e njohurise mbi gjeopolitiken dhe aktualitetet e dinamikat e politikes boterore. Duke qene te izoluar dhe te manipuluar nga sisteme qeverisese regresive qe kane bere poltika per llogari te nje njeriu, qofte ai Enver Hoxha, Ramiz […]

Continue Reading

Një zhgënjim për telenovelën Ruse “Ndëshkimi i Donald Lu”

Dhe meqë telenovela Ruse me Ambasadorët Amerikanë që “ndëshkohen” nga Departamenti i Shtetit për punë “kundër interesave Shqiptaro-Amerikane” gjatë shërbimit në Shqipëri, vazhdon…na duhet të sqarojmë disa te vërteta për të apasionuarit e këyre telenovelave: Sipas Departamentit Amerikan të Shtetit, Z. Donald Lu që shërben si Ambasador i SHBA në Shqipëri që prej 17 Dhjetorit […]

Continue Reading

Donald LUJ Politiken Shqiptare

Tё jesh kaq i uritur pёr drejtёsi dhe kaq i pambrojtur nga padrejtёsitё, tё jesh i pёrdorur nga shqiptarёt kundёr shqiptarёve pёr hesap te antishqiptareve sic ёshtё sot populli shqiptar, duhet tё jetё vёrtet ulёritёse nё sytё e ndёrkombёtarёve. Politikё apo tradhёti!!! Ditёt kur politikanёt shqiptarё thёrrasin e bёrtasin nё mitingje, foltore e deklarata publike […]

Continue Reading

Gjithmon i huaj atje, gjithmon shqiptar ketu.

Siria, Iraku dhe Afganistani ishin shtetësite kryesore te azilkërkuesve në 2017 në Shtetet Anëtare të Bashkimit Europjan. Por ne analizen e Eurostat per shtet kryesore per azil kerkues ndermjet 13 vendeve, vendin e mesit, ate te shtatin, e ze Shqiperia. E nderkohe ne analizen e bere nga Eurostat per personat qe kane marre nenshtetesi ne […]

Continue Reading

MV Agusta prezanton “brutalen” amerikane

Modelet e veçanta janë bërë për MV Agusta një traditë fatlume, që vazhdon me motorin e ri Brutale 800 RR America. Marka italiane ka nxjerrë në shitje në prill modelin që përfaqëson me origjinalitet dhe elegancë historinë e MV Agusta. Në fakt, motori i parë që mban emrin S America 750 është prodhuar në vitin […]

Continue Reading